هزار و یک تلنگر
گاه‌نوشتی از محمد هادی میهن دوست
نوشته شده در تاريخ جمعه هفتم بهمن ۱۳۹۰ توسط محمد هادی میهن دوست |

چند روز گذشته حجم وسیعی از پیامک هایی که بین مردم رد و بدل شد،تبریک حلول ماه ربیع الاول بود. تبریک و تهنیت هم دارد ظاهرا؛ اما حلول این ماه نیز از جهاتی مثل عید فطر است. آدم  حال خودش را نمی فهمد. عزا بگیرد از اتمام فرصت ها و غفلت ها یا شادمان باشد از اتمام ماه سختی ها و مصیبت ها. به قول بنده خدا "کلاس درس محرم تموم شد. از همه کلاسای درس دنیا یه لنگه پا ایستادن دم درش به ما رسید".

 اما در این میان یکی از پیامک ها حدیثی است جعلی منسوب به پیامبر(ص): " هر کس مرا به خروج ماه صفر مژده دهد، بشارت بهشت را  به او می دهم". و پیامکی هنری به همین مضمون تا ماندگار اذهان مردم بماند حدیث جعلی پیامبر:

 مشکی از تن به درآرید ربیع آمده است

خم ابرو بگشایید ربیع آمده است

مژده ای، ختم رسل داد که آید به بهشت

هر که بر من خبر آرد که ربیع آمده است

اما اصل حدیث(که البته فرازی از یک روایت چند خطی است): "فمن بشّرنی بخروج آذار فله الجنة".

آذار یکی از ماههای رومی است که به غلط بر ماه صفر تطبیق داده و ترجمه کرده اند که "هر کس مرا به خروج ماه صفر بشارت دهد بهشت برای اوست". با تکیه بر همین روایت است که اول صفر هم همین حجم پیامک را داریم منتها با مضمون نحوست! ماه صفر و توصیه به صدقه زیاد.

صدر و ذیل روایت را که با هم می بینید روشن می شود قضیه هیچ ربطی به ماه صفر و نحوست و بشارت ماه ربیع الاول ندارد و انگشت به دهن می مانی از این همه انحراف در فهم و نقل:

روزى نبىّ اكرم صلّى اللَّه عليه و آله در مسجد قبا نشسته بودند و جمعى از صحابه به نزد آن حضرت شرف حضور داشتند. حضرت فرمودند: اوّلين كسى كه بر شما وارد شود اهل بهشت است، اصحاب كه اين كلام را شنيدند برخى از آنها از جا برخاسته و بيرون رفتند و هر كدام سعي داشتند زودتر از ديگرى به مسجد برگردد تا اوّلين نفر محسوب شده و بدين ترتيب مستوجب بهشت گردد، پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله از حركت ايشان آگاه گرديد، خطاب به جماعت باقيمانده كرده و فرمودند: به زودى جماعتى بر شما وارد مى‏شوند كه هر يك بر ديگرى پيشى مى‏گيرد. "فمن بشّرنی بخروج آذار فله الجنة"؛  آن كه بشارت به من دهد كه ماه آذار خارج شده اهل بهشت مى‏باشد، جماعتى كه بيرون رفته بودند بازگشتند و در ميان ايشان ابو ذر رحمة اللَّه عليه بود. رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمودند: در چه ماهى از ماههاى رومى هستيم؟ ابوذر عرض كرد: يا رسول اللَّه ماه آذار خارج شده است.اینم دو تا لینک تبلیغاتی مصاحبه که در حقیقت معرفی کتاب "گریزهای مداحی" است و نکاتی در مورد تحریفات عاشورا. خیلی خلاصه کردن ولی هنوزم به اندازه ای هست که حوصله رو سر ببره:


مصاحبه با خبرگزاری ایکنا: آسيب‌شناسی عزاداری‌ها محدود به ايام محرم و صفر نشود

مصاحبه با سایت رسالات: اهداف و انگيزه تاليف كتاب گريزهاي مداحي

 حالا که پای تبلیغات اومد وسط این دو تا  رو هم ببینید:


مقام آوردن گریزهای مداحی در آستانه چاپ یازدهم در جشنواره تبلیغ مطهر(عکس)

مصاحبه صوتی رسانه های دیجیتال(لینک دانلودی دوم)

 


برچسب‌ها: گریزهای مداحی, محرم, صفر, نحوست, پیامک

اسلایدر